top of page

Kiedy pacjent chciałby, żeby blizna była „ładniejsza”...

Pacjenci korzystający z terapii blizn po raz pierwszy nie wiedząc jaki jest zakres działania ITB dosyć często pytają w pierwszej kolejności o możliwość poprawy wyglądu blizn. Integracyjna Terapia Blizn zajmuje się przede wszystkim terapią zaburzeń blizn lub zaburzeń w ciele wywołanych przez ich obecność. Czasami wygląd takiej blizny znacznie się poprawia w skutek podjętych działań terapeutycznych. Na zdecydowanie szybszą i bardziej widoczną poprawę wyglądu blizn można liczyć korzystając z zabiegów medycyny estetycznej. Jeżeli blizny nie wykazują żadnej formy zaburzenia możemy pokierować pacjenta do specjalisty z tej dziedziny.

Współczesna medycyna estetyczna/regeneracyjna coraz więcej uwagi poświęca naturalnym czynnikom naprawczym. Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego PRP należa właśnie do takich. Biokompatybilność (zgodność tkankowa) wyklucza ryzyko reakcji alergicznej bądź braku przyswajalności.


OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE (ang. PRP – Platelet Rich Plasma) to preparat otrzymywany z krwi żylnej pacjenta. Jest to stężona zawiesina autologicznych płytek krwi w stosunkowo niewielkiej objętości osocza. Zawiera koncentrat płytek krwi, płytkowe czynników wzrostu i wszystkie wartościowe składniki osocza (białka – fibrynę, fibronektynę i witronektynę).

Płytki krwi, czyli trombocyty, to elementy morfotyczne, które odpowiadają za krzepnięcie krwi, rozpuszczanie skrzepów (fibrynoliza) oraz uszczelnianie uszkodzonych naczyń krwionośnych. Są też miejscem magazynowania wielu substancji biologicznie czynnych (n.p.płytkowych czynników wzrostu).Osocze bogatopłytkowe posiada DZIAŁANIE opiera się na udowodnionych korzystnych właściwościach stymulacji fibroblastów do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastyny oraz do neowaskularyzacji (tworzenia sieci nowych naczyń krwionośnych).


W miejsca, które chcemy poddać przebudowie, regeneracji, w omawianej sytuacji w miejsce blizn, dostarczamy ten właśnie autogenny preparat bogaty w czynniki wzrostu .

CZYNNIKI WZROSTU (Growth Factors-GFS), czym właściwie są? GFS to wyspecjalizowane polipeptydy podbudzające inne komórki do podziału, wzrostu lub różnicowania. Opisując w skrócie ich pole działania trzeba przyznać, że:

· przyśpieszają dzielenie, rozwój i różnicowanie się komórek

· stymulują komórki macierzyste oraz fibroblasty

· pobudzają tworzenie kolagenu i macierzy międzykomórkowej

· wpływają korzystnie na jakość połączeń międzykomórkowych

· wpływają na tworzenie nowych naczyń krwionośnych

· poprawiają mikrokrążeniew tkankach

· inicjują i przyspieszają procesy regeneracji i odbudowy tkanek.

Najważniejsze GFS to płytkowy czynnik wzrostu (PDGF),transformujący czynnik wzrostu (TGF),czynnik wzrostu śródbłonka naczyń (VEGF),naskórkowy czynnik wzrostu (EGF),insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF), czynnik wzrostu fibroblastów (FGF).


WSKAZANIAMI do terapii autogennej oprócz wielu wskazań z działu medycyny estetycznej są obecne na skórze zanikowe lub przerosłe blizny powstały po urazie, po operacji, w wyniku poparzenia lub po trądziku. W przypadku blizn i rozstępów osocze bogatopłytkowe przebudowuje bliznę w kierunku zdrowej tkanki. Poprzez stymulację i własne podziały unaczynnia bliznę, wyrównując strukturę i barwę zmian oraz zmniejsza jej widoczności.

Zabiegi te bardzo często są też stosowane w sportowej medycynie regeneracyjnej po wszelkich urazach mięśni, ścięgien, więzadeł, jak i w zwyrodnieniu stawów. Dzięki temu, niektóre schorzenia ortopedyczne można wyleczyć bez konieczności operowania.

Do leczenia PRP kwalifikujemy także pacjentów z trudno gojącym się, przewlekłymi ranami ( stopa cukrzycowa, owrzodzenia, odleżyny). Aby terapia źle gojącej się rany mogła być podjęta muszą być spełnione pewne warunki: rana jest czysta, ukrwienie jest prawidłowe, pacjent nie ma typowych przeciwwskazań i wyrażą zgodę na procedury konieczne do założenia specyficznego opatrunku PRP.


EFEKTY zauważalne są po około dwóch tygodniach, ale przebudowa tkanek zaczyna się już po 48 h od zabiegu. Czego możemy oczekiwać? Przede wszystkim

poprawy elastyczności i napięcia skóry, poprawy gęstości skóry, poprawy faktury i kolorytu, wygładzenia, poprawy ukrwienia skóry, polepszenia i przyspieszenia regeneracji.


Chociaż zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego należy do bardzo bezpiecznych, istnieją jednak też PRZECIWWSKAZANIA. Należą do nich:

choroby krwi, nowotwory, przewlekłe choroby wątroby, choroby autoimmunologiczne, ostre zakażenia wirusowe i bakteryjnez, akażenie wirusem HIV, ciąża i karmienie piersią, stosowanie leków immunosupresyjnych, przyjmowanie leków wydłużających czas krzepnięcia, obecność na skórze ognisk bakteryjnych, aktywna infekcja wirusem opryszczki, alergie na nukleotydy, sklerodermia, ostre stany w przebiegu chorób z autoagresji.


PRZEBIEG TERAPII nie jest skomplikowany, ale PRP powinien przeprowadzać tylko lekarz uprawniony odpowiednim certyfikatem.

Zabieg ma trzy podstawowe etapy:

· pobranie krwi – około 10-20ml

· odwirowanie ( oddzielenie osocza i płytek od pozostałych składników krwi )

· podanie ( mezoterapia, wypełnienie, maska).


SKUTKI UBOCZNE to zaczerwienienie, tkliwość w miejscu podania , delikatny obrzęk, które w ciągu paru dni zanikają.

Liczbę zabiegów i odstępy czasowe lekarz ustala indywidualnie w trakcie konsultacji.


Może dla terapeutów ważny jest aspekt „funkcjonalny” blizny, ale nie możemy też zapominać o tym czego potrzebuje pacjent. A tu częstochodzi po prostu o „estetykę”. Zanim jednak polecimy pacjentowi zabiegi upiększające bliznę przeprowadzamy standardowe działania diagnostyczne i w razie potrzeby terapeutyczne wg schematu postępowania ITB.


Autor: Katarzyna Młotek, INTEGRACYJNA TERAPIA BLIZN

Żródła:

230 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page