top of page
  • Czym jest blizna?
    Blizna to efekt procesu gojenia po uszkodzeniu tkanek lub narządów. Dzięki temu, że ciało ma możliwości "naprawiania się" przeżywamy mniejsze lub większe urazy. Inaczej przy głębszym uszkodzeniu stracilibyśmy całą krew lub poprzez brak bariery ze światem zewnętrznym bakterie, wirusy i inne temu podobne miałyby wolny dostęp do naszego wnętrzna. Blizna jest tkanką zastępczą, tzw. tkanką łączną włóknistą. Jeżeli uszkodzenie jest powierzchowne, czyli na poziomie naskórka, możemy spodziewać się "restitutio ad integrum", czyli pełnego wyzdrowienia i tym samym braku blizny. Cechami charakterystycznymi blizny są: - brak gruczołów łojowych, potowych - brak komórek barwnikowych melanocytów - kolor blizny jest inny od otaczającej ją skóry - brak cebulek włosowych ( a tym samym włosów na bliznie) - inne ułożenie włókien kolagenowych, często jednokierunkowe
  • Już blizna, czy jeszcze rana?"
    Rana to inaczej uszkodzenie ciała pod wpływem pewnego czynnika uszkadzającego ( fizycznego, chemicznego, biologicznego, ...). Efektem wygojenia rany jest blizna. Przejście rany w bliznę to proces wieloetapowy. O ranie mówimy w początkowym stadium procesu gojenia, o bliznie kiedy już proces gojenia jest w trakcie, a materiał tkankowy zastępczy zamnknął, pokrył ranę dając jej szczelność i wytrzymałość wstępną, czyli taką gdzie pod wpływem normalnej aktywności życiowej struktura blizny nie ulega uszkodzeniu, ponownemu otwarciu i powrotu do etapu rany.
  • Do kogo na terapię blizny?
    W zależności od efektu jaki chcemy dla naszej blizny uzyskać mamy parę możliwości: - estetyka - chirurg plastyk, kosmetolog, dermatolog, tatuażysta( również fizjoterapeuta, masażysta, terapeuta ITB - lecz ci zadziałają bardziej na strukture blizny, nie konkretnie na estetykę) - profilaktyka zaburzeń i terapia zaburzeń - standardowa terapia blizn świeżych, starych (z dolegliwościami i bez)- fizjoterapeuta, fizjoterapeuta uro-ginekologiczny, terapeuta ITB, masażysta,... -terapia bólu przewlekłego - gdzie blizny mogą być jednym z czynników pośrednich wywołujących dolegliwości bólowe niekoniecznie w miejscu ich występowania - terapeuta ITB, terapeuta bólu przewlekłego - terapia ran przewlekłych - blizna nie chce się wytworzyć - ciągle powraca do etapu rany - wtedy konieczna jest wizyta u specjalisty leczenia takich ran, czyli chirurga, wykwalifikownego personelu medycznego, n.p. pielęgniarki, itp...
  • Kiedy zacząć terapię blizny?
    Terapię blizny w zaplanowanych zabiegach chirurgicznych możemy zacząć jeszcze przed jej pojawieniem się. Terapeuta pomoże w takiej sytuacji dobrać odpowiednie strategie żywieniowe, terapeutyczne, profilaktyczne, które wspomogą proces gojenia i powrotu do sprawności. Jeżeli blizna powstała w sytuacjii niezaplanowanej lub przed operacją pacjent nie posiadał wiedzy na temat ważności terapii blizn, wtedy jak najprędzej od momentu uszkodzenia. Terapeuta będzie pracował w miejcu uszkodzenia dopiero po pełnym wygojeniu - czyli po utworzeniu się blizny. W zależności od miejsca i rodzaju uszkodzenia będzie to 4-6 tydzień lub nawet później. Techniki pośrednie i terapie wspomagające są dozwolone i wielce pomocne już we wcześniejszym stadium procesu gojenia. Może to być na przykład drenaż limfatyczny, kinesiotaping na powłoki brzuszne po operacjach w obrębie jamy brzusznej, ćwiczenia kontralateralne i ipsilateralne, itp... Blizny stare, nawet jeżeli są juz kilku-, kilkunastoletnie też moga nadawać sie do terapii, zwłaszcza jeżeli w procesie diagnostycznym wykazują cechy zbaurzenia. Dlatego na terapię blizny nigdy ne jest za wcześnie i nigdy nie bywa za późno.
  • Jak długo trwa terapia blizny?
    Terapia jest dobierana indywidualnie do potrzeb pacjenta. Nie można odgórnie określić ile będzie trwała, gdyż każdy pacjent posiada inna bliznę, inny organizm, a przez to inne możliwości regeneracji i reagowania na bodźce terapeutyczne. Proces terapeutyczny trwa tak długo, jak długo obecne są możliwe do zmniejszenia lub całkowitego usunięcia zaburzenia blizny zdiagnozowane na początku terapii.
  • Co oznacza, że blizna jest zaburzona?"
    Blizna zaburzona, to taka która w procesie diagnostycznym ujawnia objawy niepożądane na danym etapie procesu gojenia. Objawami niepożądanymi są: - subiektywne odczucia pacjenta: pieczenie, ból, swędzenie, itp....( ALE...ból i pieczenie po uszkodzeniu jest fizjologią, swędzenie w pierszych tygodniach gojenia też jest możliwe i całkiem naturalne) - nieprawidłowości strukturalne: przerost, atrofia, bliznowacenie, zrosty, sklejenia (zmniejszona przesuwalność), przepukliny blizny, przerwanie ciągłości blizny,... - nieprawidłowości wyglądowe: kolor blizny, itp... - zaburzenia przenoszone - zaburzenia pojawiające się w innych częściach układów organizmu powiązanych z miejscem występowania blizny ( n.p. blizny w obrębie nerek mogą dawać objawy podwyższenia ciśnienia)
  • Jak długo trwa proces gojenia?
    Długość procesu gojenia zależy od głębokości uszkodzenia, powikłań, wieku, chorób towarzyszących i wielu innych czynników. Lekkie zadrapania są już po kilku dniach niewidoczne. Proces gojenia przebiega wieloetapowo i " widoczna" część procesu gojenia kończy się o wiele wcześniej. Ale kształtowanie blizny, często niewidoczne już dla osoby nie zajmującej się na co dzień terapią blizn, trwa nadal. Blizny pochodzące od dużych i głębokich ran goją się do roku lub nawet dłużej.
  • Dlaczego tatuaż to też blizna?
    Tysiące ukłuć skóry dochodzi do głębokiej jej warstwy - inaczej po kilku tygodniach w procesie odnowy naskórka tatuaż po prostu by zniknął. W wyniku powstania tatuażu indukowany jest stan zapalny - początkowy etap w procesie gojenia. Skóra goi się, ale ze względu na obecność barwnika i wytworzenie "mikrouszkodzeń" nigdy już nie będzie w wyglądzie i strukturze jak skóra przed takim zabiegiem.
  • Czym jest integracja blizny?
    W procesie diagnostyki i póżniej terapii blizn szukamy na jakich poziomach blizna nie zintegrowała się z organizmem. Poprzez techniki terapeutyczne dążymy do większej, często pełniej integracji. Niezintegrowana blizna, to taka, która strukturą, wyglądem lub właściwościami przeszkadza pacjentowi lub wpływa niekorzystnie bezpośrednio lub pośrednio na inne powiązane z nią struktury. Przykłady blizn niezintegrowanych: - blizna piekąca - blizna boląca przy zmianie pogody - uczucie ciągnięcia związane z miejscem, w którym się znajduje - blizna przerostowa lub keloidowa - uczucie wstydu lub dyskomfortu z powodu obecności blizn - zaburzone czucie w okolicach blizny -...
  • Rodzaje blizn
    Blizny dzielimy na : - niedojrzałe - dojrzałe - atroficzne ( zanikowe ) - hypertroficzne ( przerostowe ) - keloidowe - aktywne - zaburzone - zintegrowane - ... Aby więcej dowiedziec się o poszczególnych rodzajach blizn i zobaczyc je na zdjęciach mozna obserwować nasz profil na FB i Instagramie.
  • Jak rozróżnić bliznę przerostową od bliznowca?
    Aby poznac odpowiedź na to pytanie zapraszamy do lektury naszego artykułu na ten temat na BLOGU ITB: www.integracyjnaterapiablizn.com/artykuly/keloid-czy-hipertrofia
  • Czy po każdym urazie powstaje blizna?
    Blizna powstaje kiedy uszkodzenie dojdzie do poziomu skóry właściwej. W zależności okolicy ciała będzie to 0,5mm na powiekach do 1,0 - 1,5mm na dłoniach lub podeszwach stóp.
  • Kiedy można wystawiać bliznę na działanie promieni słonecznych?
    Im później tym lepiej. A jeżeli to możliwe, to najlepiej wcale...Ze względu na brak ochrony przed promieniami UV ( brak melanocytów), może dojść do wnikania szkodliwych promieni w głąb skóry. W początkowych etapach procesu gojenia nasłonecznianie może doprowadzić do przedłużenia lub wznowienia stanu zapalnego.
  • Co używać do terapii blizn: kremy, maści, plastry?"
    Każdy pacjent jest indywidualnością, tak samo jak każda blizna jest inna. Zanim zdecydujemy się na dany produkt warto poradzić się lekarza, farmaceuty lub wyszkolonego w tym temacie fizjoterapeuty. WAŻNE! Wiele środków można używać dopiero po wygojeniu rany! Zanim pacjent zacznie używać jakichkolwiek specyfików powinien zapoznać się z ulotką i wykluczyć u siebie przeciwwskazania.
  • Czemu blizna jest czerwona?
    Jeżeli blizna w początkowym okresie jest czerwona, tzn. do około 10-12 tygodnia jest to stan fizjologiczny. W przebiegu procesu gojenia powstaje wiele nowych naczyń w bliźnie, które mają za zadanie skuteczniejsze doprowadzanie składników krwi do miejsc uszkodzonych i tak samo odprowadzanie produktów przemiany materii. Po około 3 miesiącach od powstania rany ( oczywiście wszystko zależy od rodzaju uszkodzenia, przebiegu procesu gojenia i czyników indywidualnych) dodatkowe naczynia powoli zanikają i blizna najczęściej przybiera blady/biały kolor. Jeżeli blizna pozostaje przez bardzo długi czas czerwona warto poddać ją diagnostyce ITB.
  • Czemu okolica blizny jest brązowa?
    Brązowy kolor to najczęściej "rozlany" w przestrzenie międzykomórkowe barwnik skóry - melatonina, który pod wpływem działania promieni UV może przyciemnić okolice blizny. Większe skupienie barwinka powoduje, że jest ciemniejszy niż skóra nieuszkodzona poddana działaniem promieni słonecznych.
  • Od kiedy mozna obciążać bliznę?
    Tutaj nie ma jednoznaczej odpowiedzi. O tym decydują zalecenia lekarskie i terapeutyczne dobrane indywidualnie do rodzaju uszkodzenia i stanu danego pacjenta.
  • Jak poprawić wygląd blizny?
    Wygląd blizny można poprawić na wiele sposobów. Pierwszym jest po prostu stosowanie się do zaleceń lekarzy, terapeutów dotyczące odpowiedniego odżywiania, dostosowanego obciążania i prowadzenia terapii blizny. Odpowiednio dobrana terapia wpływa pozytywnie na wygląd blizny. Metody nieinwazyjne: - terapia manualna blizny - maści, kremy, żele, plastry - kinesiotaping - ... Metody inwazyjne: - zabiegi medycyny estetycznej - operacje korygujące - tatuaż terapeutyczny maskujący - tatuaż korygujący - blizna pokrywana jest barwnikiem zbliżonym do odcienia skóry - ...
  • Czy stare blizny można poddawać terapii?
    Tak, stare blizny można, a nawet czasami trzeba poddać diagnostyce i jeżeli jest taka potrzeba to i terapii. Zwłaszcza w przypadkach, kiedy pacjent boryka się z przewlekłymi symptomami ( czasem nie związanymi z miejscem, gdzie ma bliznę) i kiedy inne formy terapii nie były skuteczne.
  • Czym jest objaw Niche?
    Jest to ubytek w bliżnie powstałej na mięśniówce macicy w wyniku zabiegu cesarskiego cięcia.
bottom of page