top of page

MASZ PYTANIE DOTYCZĄCE TERAPII BLIZN? NAPISZ DO NAS

Kinesiotaping blizny

"Jestem ciekawa czym w ogóle jest mobilizacja, co można robić z blizną i po co? Coraz częściej widzę coś w internecie na ten temat, a w życiu żaden lekarz/położna się nie zajaknał..."

Joanna O.-S.

Mobilizacja blizny to jeden z rodzajów jej terapii. Blizna nigdy nie będzie tak doskonała jak zdrowa skóra, ale dzięki odpowiedniej mobilizacji blizny można do tej doskonałości się zbilżyć. W mobilizacji blizny próbujemy się zbliżyć do tej doskonałości pod względem struktury blizny. W zależności od tego pod wpływem jakich czynników blizna powstała, od głębokości uszkodzenia, miejsca na ciele i jeszcze paru innych faktorów może się zdażyć, że blizna będzie twarda, mało ruchoma, sklejona-zrośnięta z głębszymi tkankami pod skórą, a przez to może zaburzać statykę i dynamikę ciała. Można to porównać do zaszytej dziury w rajstopach - niby dziury nie ma, ale miejsce szycia jest twarde i ciągnie do siebie okoliczne włókna. Podobnie zachowuje się niezmobilizowana blizna. Bardzo ważne jest, jeżeli to możliwe, w miarę wcześnie po urazie, operacji poddać się takiej terapii. Terapeuta może nauczyć paru technik, które da się wykonać samemu w domu. Stare blizny można również mobilizować. Nie reagują tak szybko jak świeże blizny, które są w trakcie procesu gojenia i dopasowują się dosyć szybko do bodźców zadawanych z zewnątrz, ale jak najbardziej jest możliwe, aby w pewnym stopniu się zmieniły. Tutaj ważna jest cierpliwość.

Blizny w terapii są coraz bardziej poważnie traktowane. Wiąże się to prawdopodobnie z intensywnym rozwojem technik na tkankach miękkich stosowanych przez fizjoterapeutów, osteopatów, masażystów... Terapeuci , którzy fascynują się pracą z ludzkim ciałem zauważyli, blizny  mogą zmieniać ustawienie ciała, a to pociąga za sobą dalsze konsekwecje i może doprowadzać do problemów w odłegłych miejscach.

Z blizną można pracować na różne sposoby, nie tylko mobilizować. W terapii ITB sprawdzamy jeszcze czy blizna jest zaburzona wegetatywnie, energetycznie, czy wywołała już w odległych sobie miejscach jakieś zaburzenia. Aspektów pracy jest tak dużo, jak wiele jest blizn. Każda jest inna i każda potrzebuje indywidualnego podejścia. Na przykład u kobiet po wielokrotnym cc za każdym razem blizna może wyglądać inaczej.

Po co pracujemy z bliznami? Aby jak najlepiej zintegrować ją z ciałem na każdym możliwym poziomie.

Dlaczego lekarze, położne nic nie wspominają? Bo jeszcze nie są tego świadomi jak istotny jest to temat. Co moge obiecać ze swojej strony, to postaram się stworzyć broszury informacyjne i porozsyłam w miarę możliwości do wielu lekarzy, terapeutów, położnych, masażystów. Oby tylko chcieli podjąć się rozszerzenia wiedzy w tym temacie:-)

K.M.

"Nadwrażliwość blizny po CC. I jak sobie z nią poradzić, co zrobić, czy jest szansa że "nadwrażliwość" będzie maleć? Ile to może potrwać?"

Katarzyna K.

Nadwrażliwość blizny możę mieć wiele różnych przyczyn. W przypadku świeżych blizn jest to objaw związany z procesem gojenia się. W zależności od głębokości blizn czas trwania takiej nadwrażliwości może być różny. W przypadku cięcia cesarskiego mamy do czynienia nie tylko z blizną na skórze, ale też w głębszych warstwach. Często bywa tak, że nadwrażliwość nie przechodzi. Wtedy warto wybrać się do terapeuty, który oceni z jakiego powodu tak sie dzieje. Powodem może być zaburzenie wegetatywne blizny, energetyczne, niewyrównany stan układu wegetatywnego, zbytnie napięcie okolicznych tkanek, nieprawidłowo przebiegający proces gojenia się ( z powodu zbyt szybkiego obciązania blizny, złego odżywiania, stresu,...), a czasem nawet stan zapalny.

W przypadku zaburzenia energetycznegonadwrażliwośc może zniknąć nawet po jednej lub dwóch sesjach terapeutycznych. Przy zaburzeniu wegetatywnym terapeuta wykona odpowiednio dopasowana terapię i zaleci działania do dalszej autoterapii w domu - w tym przypadku trzeba mieć trochę więcej cierpliwości. A jeżeli powód jest inny, na pewno znajdzie jego źródło i sobie z tym poradzi. W razie zbyt dużych zaburzeń w obrębie blizny zawsze pozostaje jeszcze mozliwość poddania sie terapii neuralnej. Niedługo napiszemy troche więcej o tym rodzaju terapii na blogu lub naszym profilu na FB.

 Niestety nie wszyscy terapeuci znają się na wymienionych technikach. Dlatego dla najdokładniejszej diagnostyki blizny na dzień dzisiejszy polecam poszukać terapeuty z naszej strony www.

 

K.M.

"Czy to możliwe aby po 14 miesiącach od CC blizna sprawiała dyskomfort przy dotyku (nie ból ale nieprzyjemne uczucie pieczenia jakby), a przy mocniejszym nacisku delikatny ból jakby siniaka. Ja jestem w takiej sytuacji i mąż mówi mi że sobie to wkręciłam, a nie że to rzeczywiste odczucie".

MAGDA B.

O nadwrażliwości pisałam już po części w odpowiedzi na poprzednie pytanie. Oczywiście, że sobie tego nie "wkręciłaś" - to rzeczywiste uczucie. Nawet jeżeli blizna jest przykładowo zagojona, może sprawiać problemy - a czas nie gra roli. Nawet kilkunastoletnia blizna może być zaburzona. Z jakiego powodu blizna jest wrażliwa, niestety nie moge odpowiedzieć przez internet. Musiałby to zobaczyć i zdiagnozować terapeuta na żywo. Jest wiele możliwości, żeby pozbyć sie tego nieprzyjemnego odczucia: terapia wegetatywna, terapia energetyczna, terapia neuralna, jonoforeza, a jeżeli to zablowoanie psycho-emocjonalne to nawet terapia czaskowo-krzyżowa wg Upledgera,. Jeżeli na prawdę ten objaw bardzo przeszkadza w zyciu codziennym, warto spróbowac terapii blizn.

K.M.

"Jak długo trwa proces mobilizowania blizny? Czy trzeba to robić do końca życia? Skąd wiadomo, że blizna jest elastyczna na zewnątrz i wewnątrz?"

Beata L.

Na szczęście nie trzeba blizny mobilizować do końca życia;-) Jak długo to trzeba robić, decyduje wiele czynników: wielkość blizny, głębokość, sposób w jaki powstała, czas który minał od kiedy powstała, wiek, itd. Tkanka łączna ma możliwość dopasowywania się do bodźców z zewnątrz lub ich braku. Trzeba mieć cierpliwość, ale opłaca się. Osobiście, swoją własną bliznę po cc mobilizowałam od 8 tygodnia po do około 6 miesięcy po.  Czy blizna jest elastyczna na zewnątrz i wewnątrz można po prostu sprawdzić poprzez badanie palpacyjne. Jeżeli skóra przesuwa się swobodnie we wszystkich kierunkach, to znaczy, że ta powierzchowna blizna jest ok. Są miejsca na ciele, gdzie ta przesuwalność skóry jest fizjologicznie trochę mniejsza, dlatego nie zawsze zmienjszona przesuwalnośc blizny musi być zaburzeniem. Te wewnętrzne blizny czasem musi sprawdzić terapeuta, aby dokładniej ocenić.

K.M.

bottom of page