KURS INTEGRACYJNEJ TERAPII BLIZN

 

 

Integracyjna Terapia Blizn to szkolenie ukazujące różnorodność zaburzeń, które mogą wywoływać blizny i sposoby  na eliminacje tychże zaburzeń. Blizna zyskuje po ukończeniu takiego kursu w końcu na zasłużonym znaczeniu w procesie całej terapii. Do tej pory jeszcze niezbyt  często terapeuta interesował się w wywiadzie i ustalaniu przebiegu terapii bliznami, a bardzo sporadycznie już tymi mającymi po kilka, –naście, -dziesiąt lat.

 W trakcie rozwoju technik terapeutycznych na tkankach miękkich, zwłaszcza na powięziach,  zauważono, że blizna może mieć negatywny wpływ nie tylko na miejsce, w którym powstała, ale także na odległe części ciała. I to nie tylko „świeża” blizna może być źródłem problemu, ale też taka, o której już często zapomnieliśmy, że posiadamy. Terapeuci na szczęście coraz częściej stosują co najmniej terapię manualną blizny. Szkolenie ITB daje możliwość poznania większej ilości technik, którymi można blizny „wyregulować”. Pomaga też zrozumieć zależności występujące pomiędzy różnymi układami, tkankami, częściami ciała, które mogą wpływać na pojawianie się dolegliwości niekoniecznie w miejscach gdzie blizny się znajdują. Właśnie z takim podejściem, gdzie blizna zostanie zdiagnozowana nie tylko na poziomie lokalnym, ale też na przykład na poziomie energetycznym, wegetatywnym czy psycho-emocjonalnym może być poddana dobrej, integracyjnej terapii pomagającej osiągnąć tak ważny dla pacjenta cel, czyli po prostu redukcję uciążliwych symptomów.

 Integracyjna Terapia Blizn sprawdza się nie tylko wtedy, kiedy pierwotnym powodem zgłoszenia się do terapeuty są właśnie blizny ( powstałe po urazach, po zabiegach operacyjnych, po wykonaniu tatuażu lub piercingu), ale też w przypadkach, kiedy terapia pacjentów- nie tylko  z dolegliwościami bólowymi - nie przynosi oczekiwanych efektów przy zastosowaniu metod standardowych.

ITB pomaga także przygotować pacjenta na powstanie blizny w związku z zaplanowanym zabiegiem operacyjnym lub innym powodującym uszkodzenie. Tu skupiamy się przede wszystkim na redukcji faktorów zaburzających proces gojenia ran, ale nie tylko.

Prowadzący:

Katarzyna Młotek

Do kogo skierowany jest warsztat? Do fizjoterapeutów i terapeutów, którzy chcą przypomnieć sobie, jak to jest W PRAKTYCE dbać o swoje zasoby psychofizyczne. Dla tych terapeutów manualnych, którzy potrzebują technik samoregulacji, aby odzyskać swoją energię. Dla trenerów personalnych i terapeutów pracy z ciałem, którzy chcieliby świadomie wpływać na postawę i motywację pacjenta. Dla tych, którzy szukają dla siebie wytchnienia, są ciekawi metod niekonwencjonalnych, a jednak opartych na wynikach badań. Dla poszukiwaczy ciekawych rozwiązań i wszystkich poszerzających swoją wiedzę.

O jednej z metod przedstawionych w praktycznej części warsztatu, która wpływa korzystnie na samoregulację AUN: Qigong jest chińską metodą samoregulacji ciała, umysłu i emocji poprzez spokojną, skupioną pracę. Nazywana jest „akupunkturą bez igieł”, jest to formą gimnastyki z automasażem. Na początku praktyka nie wydaje się spektakularna, jednak po pewnym czasie, gdy zwiększa się wrażliwość organizmu, zaczynamy przyglądać się, jak określone ruchy dobroczynnie wpływają na nasze ciało i umysł. Składa się z prostych elementów, wykorzystujących wielopłaszczyznowe  ruch kończyn i tułowia, oklepywania dłońmi, rozcierania, opukiwania punktów. Ułożone są w ten sposób, by tkanki miękkie rozgrzały się, rozluźniły i jednocześnie wzmocniły, usprawniając wzajemną komunikację. Wykonując formy ruchowe zaczynamy od dolnych partii ciała i przechodzimy coraz wyżej do górnych. W ten sposób uruchamiamy energię witalną organizmu i udrażniany jest swobodny, naturalny przepływ ładunków, krwi i limfy. Następne formy ruchowe powodują opadanie i równomierne pobudzenie ciała (oś pozioma i powrót). Ruch zstępujący zapobiega kumulowaniu napięcia w górnych strefach ciała i umysłu, reguluje nadmierne napięcie mięśniowe, emocjonalne i intelektualne.

Prowadzący:

 

mgr Dorota Rajchert
terapeuta zajęciowy, dyplomowany masażysta, nauczyciel autoterapii. Instruktor kreatywnej rehabilitacji i relaksacji  poprzez arteterapię i systemy ruchu. Uczestniczka szkoleń terapii manualnej wg koncepcji Chapmana, manualnego i osteopatycznego podejścia do zaburzeń  psychosomatycznych (Jakub Stępnik), psychosomatyki (Olga Kozińska), Nowej Akupunktury Czaszki Yamamoto (Moshe Becker), akupunktury klasycznej (Leonid Gelman, Cody Dodo), praktycznego zastosowania teorii poliwagalnej i innych. W pracy z pacjentem integruje medycynę akademicką z systemem tradycyjnej i klasycznej  medycyny chińskiej, korzysta z leczniczego działania praktyki Qigong i Tai - Chi, którą zajmuje się od 2008 roku i uczy się u Roberta Mrózka. Praktykuje Qigong w linii nauczania Mistrza Zhang Feng Juna. Prowadzi w Łańcucie gabinet Kreatywne Usprawnianie: www.dorotarajchert.pl

 

mgr inż Piotr Łysoniewski,

dietetyk TCM, psychodietetyk, który skutecznie przekuł swoją pasję do zdrowego i dobrego żywienia na doradztwo żywieniowe. Kucharz z kilkuletnim doświadczeniem w pracy zarówno w kuchni polskiej jak i orientalnej. Jego serce skradła kuchnia bliskowschodnia (libańska / marokańska), ale najlepiej odnajduje się wśród naszych rodzimych produktów, co widać w sezonowej kuchni pełnej świeżych ziół i aromatycznych przypraw. W swej pracy posługuje się technikami zaczerpniętymi z Tradycyjnej Chińskiej Medycyny i łączy je z kuchnią Pięciu Przemian tak, aby jedzenie nie tylko dostarczało pełni swych walorów smakowych, ale stanowiło lekarstwo dla naszego Ciała i Duszy. Kreatywnym i lekkim podejściem do jedzenia pokazuje Światu, że świadome żywienie stanowi jedną ze wspaniałych i skutecznych metod do samouzdrawiania na każdym poziomie, czego można doświadczyć na autorskich warsztatach żywieniowych i kulinarnych oraz prywatnych lekcjach gotowania. Autor prowadzi w Krakowie gabinet medycyny naturalnej www.taijitu.pl , by szerzyć świadomość jak ważną rolę w naszym życiu codziennym odgrywa żywienie. Znajduje i przekazuje wiele praktycznych informacji oraz wskazówek, które pozwalają zrozumieć podstawowe zasady świadomego żywienia człowieka i nie tylko. Wykonuje zabiegi wspierające zdrowie takie jak Starosłowiański Masaż Brzucha, akupunkturę ucha – aurikuloterapię a przede wszystkim diagnostykę stanu organizmu pacjentów w oparciu o model zachodni (badania i analizy laboratoryjne i obrazowe dostarczone przez pacjentów) i wschodni (badanie pulsu, stanu skóry twarzy, wyglądu języka, objawów wewnątrznarządowych).

BHP TERAPEUTY  czyli  NARZĘDZIA SAMOREGULACJI