top of page
  • Zdjęcie autoraKM

Przyspieszenie gojenia się ran


Czy jest to w ogóle możliwe, aby przyśpieszyć gojenie się rany/blizny? Proces gojenia się jest procesem przebiegającym u wszystkich jednakowo. Składa się w skrócie opisując z fazy zapalnej, fazy rozrostu i fazy różnicowania. Etapów tych nie można przeskoczyć lub bardzo przyspieszyć. Ze względu na fizjologię tkanek, które uległy uszkodzeniom musi minąć odpowiedni czas dla danej tkanki, żebyśmy mogli mówić o sukcesie w procesie gojenia. I tak inny będzie czas gojenia się skóry, inny mięśni, a jeszcze inny tkanki kostnej. Z pewnością można stwierdzić, że istnieją czynniki, które mogą zaburzać przebieg poszczególnych faz, co będzie skutkowało utrudnionym lub przedłużonym procesem gojenia. Najbardziej istotny jest stan pacjenta w momencie powstania rany. Wiele czynników endogennych, czyli chorób i dolegliwości wpływa negatywnie na proces naprawczy organizmu, ale też wiele innych czynników, tzw. egzogennych. Czynnikami wewnętrznymi wpływającymi na proces gojenia się mogą być: - podeszły wiek - powód i rozległość urazu, który doprowadził do powstania rany - stan rany ( lokalizacja, stan brzegów rany, obecność martwicy lub ropy, itd.) - choroby przemiany materii ( cukrzyca, otyłość) - choroby endokrynologiczne ( np.: niedoczynność lub nadczynność tarczycy) - niewydolność nerek lub wątroby - stany nadkrzepliwości - hipoproteinemia - słaba odporność organizmu - zaburzenia ukrwienia tkanek w skutek różnych chorób - niektóre choroby skóry - zakażenia szpitalne rany lub ogólne organizmu - złe zaopatrzenie rany (złe oczyszczenie rany, przesuszanie rany, zbyt duży ucisk opatrunku, wychłodzenie, niedotlenienie rany, obrzęk limfatyczny, wylewy podskórne w okolicy rany ). Czynnikami zewnętrznymi opóźniającymi lub uniemożliwiającymi gojenie są: -nadużywanie alkoholu i innych używek - palenie tytoniu - niektóre leki ( sterydy, leki cytotoksyczne, leki przeciwbólowe z czynnikiem przeciwzapalnych w początkowych fazach gojenia, leki z kwasem acetylosalicylowym,…) - radioterapia - brak ruchu lub zbyt wczesne ewentualnie i zbyt forsowne obciążanie uszkodzonej tkanki - przewlekły stres, stany depresyjne - złe odżywianie ( braki witamin, minerałów, nieprzyjmowanie odpowiedniej ilości płynów).

Jeżeli w pierwszej kolejności uda się wykluczyć lub przynajmniej zmniejszyć wpływ powyżej wymienionych czynników możemy już mówić o przyspieszeniu procesu gojenia się ran/blizn ( w porównaniu z sytuacją kiedy te negatywne czynniki jeszcze miały wpływ na organizm), a na pewno o pozytywnym wpływie na jego przebieg. Dodatkowo można wspierać się produktami, zabiegami. Będą to na przykład: - specjalne opatrunki - maści, żele - zabiegi fizykoterapeutyczne - terapie wspomagające ukrwienie lub odpływ chłonki - metody naturalne - terapia stresu przewlekłego - inne…

Jeżeli chcecie jeszcze dokładniej poznać proces gojenia się, a przede wszystkim możliwości terapii w gojeniu się ran i terapii blizn zapraszamy w kwietniu 2018 do Wrocławia.

KM][MM

244 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page