top of page

Keloid czy hipertrofia?

Zaktualizowano: 4 mar 2019

Bardzo często spotykam się z sytuacją, kiedy to blizna przerostowa zostaje mylona z keloidem (bliznowcem). Kończy się to w niektórych przypadkach ponownym zabiegiem operacyjnym polegającym na usunięciu "bliznowca", który tak na prawdę był tylko blizna hipertroficzną i mógł z pomocą terapii, a może nawet sam od siebie zniknąć...Z tego też powodu w skrócie telegraficznym postaram się opisać, jak najprościej odróżnić te dwa typy blizn.


...ma dużo kolagenu w wyniku kompensacji przy procesach gojeniach ( przez zbyt szybkie obciążanie blizny organizm próbuje wzmocnić miejsce urazu poprzez nadprodukcję kolagenu). Czyli…w rejonach ciała narażonych na duże przeciążenia.

...obserwuje się często ją w bliznach powstałych poprzez ziarninowanie ( czyli takich, gdzie nie nastąpiło gojenie się poprzez zetknięcie się brzegów rany w sposób naturalny lub poprzez szycie chirurgiczne lub miejscach z dużymi ubytkami skóry).


...„trzyma się” granic, ale jest uwypuklona – może przypominać wyglądem przyklejony do ciała sznurek ( jeżeli pierwotne uszkodzenie było w kształcie linii prostej).


...może powstawać w wyniku zaburzenia jej na wielu poziomach.

...powstaje w niedługim czasie po urazie – w trakcie kilku pierwszych miesięcy.

...dobrze poddaje się terapii konserwatywnej, a nawet czasem sama zanika po usunięciu czynnika, który powodował jej powstanie.

...to odstępujące od normy tkanki bliznowate powstałe w wyniku różnych uszkodzeń.

...jest najczęściej następstwem takich urazów skóry jak przekłuwanie uszu, szczepionki, trądzik, zmian powstałych w wyniku przejścia ospy wietrznej.

...pewne cechy predysponują do powstawania: genetyka, ciemny kolor skóry, krew grupy A, młody wiek, faktor endokrynny ( kobiety w ciąży, problemy z tarczycą lub przytarczycami), rodzaj uszkodzenia ( n.p. powstają często w wyniku oparzeń), miejsce uszkodzenia ( kl. piersiowa, okolice kręgosłupa, ramiona, barki ,policzki,… ), miejsca większego zagęszczenia melanocytów, zażywanie anabolicznych steroidów.

...ma jeszcze więcej kolagenu niż w przypadku blizn hypertoficznych.

...ale za to mało miofibroblastów lub nawet ich brak.


...„nie trzyma się” granic pierwotnego uszkodzenia – rozlewa się jak plama, rozrasta się i często ma nieregularny kształt.

...częste objawy lokalne to zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie, nadwrażliwość, ból.

...może powstać po długim czasie od uszkodzenia – nawet po paru latach i nie znika sam od siebie.


Dlatego też...

...lepiej zapobiegać keloidom zanim się jeszcze pojawią – n.p. przez suplementację witaminy D.


Ale o witaminie D, to już więcej innym razem...K.M.


1037 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page