top of page

Cc i co dalej...

Nowoczesna technika pozwala na wychwycenie już przed urodzeniem nieprawidłowości, które są przeciwwskazaniem do porodu drogami naturalnymi. Istnieje także możliwość wyboru opcji porodu – w niektórych krajach ograniczona, a w niektórych niemal na porządku dziennym ( w niektórych regionach w Brazylii czy w Chinach poród poprzez cesarskie cięcie jest częściej spotykany niż drogami naturalnymi). Kobiety z pewnością przed zabiegiem są informowane o możliwych skutkach ubocznych cięcia i zagrożeniach z nim związanych. Jednak czy w takim formularzu podanym przed operacją do podpisania widnieje również spis możliwych zaburzeń, do których blizna może się przyczynić nawet wiele lat później? Nie chodzi w tym momencie, żeby kogokolwiek przymuszać do porodu naturalnego. Pozostawmy taką decyzję matkom i prowadzącym je lekarzom. Ten krótki artykuł ma na celu zwrócenie uwagi na ważność przeprowadzenia stosownej terapii blizny, aby proces zdrowienia po CC uznać za w pełni zakończony i udany.

Możliwych zaburzeń wywołanych cięciem jest wiele. Aby je uporządkować, posłużymy się schematem Systemu Poziomów wg Hockenholza ( twórcy Schmerztherapie – Terapii Pacjentów z Bólem Przewlekłym). Do poprowadzenia skutecznej terapii potrzebny jest inny schemat postępowania. Aby się z nim dokładnie zapoznać zapraszamy na nasze szkolenie.

Możliwe zaburzenia wywołane przez blizny:

POZIOM LOKALNY( czyli okolica blizny): ból, przeczulica, niedoczulica, stwardnienia, rozejścia blizny, przerost blizny, zrosty, nieestetyczny wygląd

POZIOM POWIĘZIOWY ( łańcuch powięziowy na którym blizna jest zlokalizowana czyli AM - anterio-mediale): zmniejszenie ruchomości, przesuwalności tkanek w okolicach blizny, zaburzenia w przebiegu całego łańcucha,czyli n.p. zwiększony ciąg doprowadzający do zaburzeń w odległych okolicach( problemy z kolanami, zwiększone napięcie tkanek w okolicach górnych granic łańcucha AM- wpływ na gruczoł tarczycy) wpływ na postawę ciała- poprzez zwiększone ciągi w łańcuchu AM często kifotyczna postawa ciała

POZIOM SEGMENTARNY ( wpływ na dermatomy, miotomy, sklerotomy,itd...) blina po cięciu cesarskim często na zasadzie działania łuku odruchowego wpływa na struktury powiązane z segmentami TH11-L1.

POZIOM WEGETATYWNY ( wpływ na układ nerwowy wegetatywny ) poprzez uszkodzenia podczas zabiegu struktur powiązanych z WUN ( n.p. receptory skóry ) czasem dochodzi do hyper- lub hypowrażliwości blizny.

POZIOM WISCERALNY ( powiązany z WUN): blizny na narządach na drodze n.p. łuku wiscero- somatycznego mogą mieć wpływ na stan napięcia mięśni powiązanych segmentalnie ( n.p. blizna na macicy może wpływać na mięśnie i inne struktury unerwione z poziomu Th 10-L4).

POZIOM ENERGETYCZNY ( związany z przebiegiem meridian): blizna po CC zaburza n.p. przebieg merdian żołądka, nerki i główny regulator przedni.

POZIOM PSYCHO-EMOCJONALNY: zmiany w stanie napięcia w okolicach struktur miednicy mniejszej mogą doprowadzić do mniejszej odporności na stres, zwiększonego lęku i wielu innych opisanych bogato przez podręczniki związane z psychosomatyka. Terapia blizny w tym kontekście zaczyna się już przed zabiegiem, kiedy to ważne jest zaakceptowanie blizny, zanim ona jeszcze powstanie.Mamy nadzieję, że choć poprzez ten skrótowy opis sprawimy by pacjentki, a przede wszystkim terapeuci byli bardziej świadomi, że w okresie połogu ( jak i czasem po tym okresie) opieka fizjoterapeutyczna nie kończy się tylko na wzmocnieniu mięśni dna miednicy, czy doprowadzeniu gorsetu mięśniowego do stanu sprzed ciąży. Oczywiście lista zaburzeń może być o wiele dłuższa. Każdy terapeuta posiada własne doświadczenie zawodowe, którym może uzupełniać na swój sposób listę poziomów, a tym samym odnajdywać i skutecznie prowadzić terapię zaburzeń bezpośrednio lub pośrednio związanych z blizna po sectio caesarea.

Wszystkich terapeutów zainteresowanych szczegółami prowadzenia terapii blizn po cc, ale i też każdych innych blizn, zapraszamy w nowym roku na kolejną serię szkoleń.KM][MM

356 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page