top of page
masaż

INTEGRACYJNA TERAPIA STRESU PRZEWLEKŁEGO - Terapia ciała w stresie przewlekłym

"Ciało zawsze powie prawdę".

Dzień trzeci kursu w wersji stacjonarnej, czyli 13.02.2022 to przede wszystkim praca manualna z ciałem. Nasze ciało nie stanowi odrębnego elementu naszej egzystencji. Jest połączone nierozerwalnie z umysłem, duszą. Dlatego każdy rodzaj pobudzenia emocjonalnego odczuwamy nie tylko w głowie, ale także i w ciele. Jeżą nam się włosy jak się przestraszymy, zalewa nas gęsia skórka jak słyszymy ulubioną piosenkę, zaciskają zęby jak ktoś nas zdenerwuje, uniosą się barki jak jesteśmy obarczeni zbyt dużą ilościa obowiązków lub po prostu coś nas bez powodu strukturalnego rozboli. Jeżeli to co nas stymuluje, negatywne czy pozytywne, trwa za długo, a nie mamy możliwości, aby dokonała się naturalna samoregulacja poprzez redukcje wegetatywnie sympatycznego napięcia, dochodzi do zmian w obrębie pewnych tkanek. Stany te nawet mogą przejść w zmiany utrwalone. Tkanką, która najszybciej reaguje na stres jest powięź - wszechobecna w naszym ciele. W badaniach w labolatorium wykazano, że nawet wycięty kawałek powięzi z ciała dalej reaguje na hormon stresu (kortyzol).

W trakcie kursu uczestnicy mogą poznać techniki, które wykonujemy manualnie na ciele, pomagające zmniejszyć skutki przetrwałego przebywania w skrajnej dla ciała sytuacji stresowej. Techniki będą zawierać w sobie elementy manualnej pracy, ćwiczeń, działań prozdrowotnych.

Wiedza ta przyda się nie tylko i wyłącznie do prowadzenia pacjentów już zaburzonych na tym tle, ale także do działań prewencyjnych, wspomagających procesy wychodzenia z dysfunkci fizycznych. Techniki te terapeuta może wykorzystać również dla samego siebie, tak aby będąc w lepszej kondycji ciała, ducha, umysłu jeszcze efektywniej móc pracować z pacjentem.

 

Prowadzący:

Katarzyna Młotek - fizjoterapeutka, naturoterapeutka, medyczny trener terapeutyczny. Od około 4 lat intensywniej zajmuje się bliznami. Zaczęło się przy okazji obszernego kształcenia w zakresie terapii pacjentów z bólem przewlekłym, a doszło do konceptu terapii blizn na wielu różnych poziomach. Fascynacja nie jest skierowana na same blizny, ale przede wszystkim na niewyobrażalne możliwości organizmu w podejmowaniu regulacji w reakcji na terapeutyczne bodźce. Poszukuje i odnajduje coraz to więcej możliwości co do terapii nie tylko blizn, ale też skutków działania stresu przewlekłego i bólu przewlekłego. W ciągu ponad 20 lat pracy w zawodzie 13 lat mieszkała i pracowała w Niemczech. Od 2019 pracuje wspólnie z mężem w gabinecie w Tarnowskich Górach przyjmując przede wszystkim pacjentów z bólem przewlekłym, stresem przewlekły, bliznami oraz prowadzi pacjentów neurologicznych na wizytach domowych metodą Bobath.

Prywatnie mama trzech córek, żona fizjoterapeuty, sempai w 5 stopniu kyu Karate Shinkyokushin. Intersesuje się fotografią, tworzy obrazy z żywicy, lubi podróżować, uwielbia czytać.

   Relacja terapeuta-pacjent, w której dochodzi do bliskiego kontaktu emocjonalnego, intelektualnego i fizycznego z osobą chorą, niepełnosprawną, cierpiącą wymaga bardzo dobrze rozwiniętej umiejętności nawiązywania i utrzymywania kontaktu, respektowania podmiotowości drugiego człowieka, rozumienia jego potrzeb i oczekiwań. Jest to relacja szczególna, w której terapeuta musi zmierzyć się z cierpieniem chorego, realistycznie ocenić jego szanse na powrót do zdrowia i sprawności. Jednocześnie utrzymać profesjonalny dystans wobec problemów pacjenta, by chronić własne emocje i zdrowie psychiczne.

Kurs Integracyjna Terapia Stresu został przygotowany z myślą o  pracownikach sektora medycznego jako propozycja pracy z pacjentem doświadczającym przewlekłego stresu w obszarze cielesnym, psychicznym i duchowym. Nie można bowiem tych obszarów traktować rozdzielnie, gdyż nawzajem na siebie wpływają, przenikają się i stanowią o istocie człowieczeństwa.

Podczas jednego kursu zdobędziesz wiedzę i umiejętności z zakresu psychologicznych aspektów radzenia sobie ze stresem, pracy manualnej z ciałem redukującej zmiany w obrębie tkanek, które powstały w wyniku przewlekłego stresu, posiądziesz umiejętności wspomagania organizmu w wielowymiarowy sposób, tak aby wzmocnić pacjenta także poprzez trening ducha i całkowicie od wewnątrz, czyli przez dopasowane odżywianie.

Co nas wyróżnia? Wysoki poziom wiedzy, nowatorskie narzędzia i techniki, doświadczenie w pracy warsztatowej i niegasnący entuzjazm w tym co robimy.

​​

 

bottom of page