top of page

   Relacja terapeuta-pacjent, w której dochodzi do bliskiego kontaktu emocjonalnego, intelektualnego i fizycznego z osobą chorą, niepełnosprawną, cierpiącą wymaga bardzo dobrze rozwiniętej umiejętności nawiązywania i utrzymywania kontaktu, respektowania podmiotowości drugiego człowieka, rozumienia jego potrzeb i oczekiwań. Jest to relacja szczególna, w której terapeuta musi zmierzyć się z cierpieniem chorego, realistycznie ocenić jego szanse na powrót do zdrowia i sprawności. Jednocześnie utrzymać profesjonalny dystans wobec problemów pacjenta, by chronić własne emocje i zdrowie psychiczne.

Kurs Integracyjna Terapia Stresu został przygotowany z myślą o  pracownikach sektora medycznego jako propozycja pracy z pacjentem doświadczającym przewlekłego stresu w obszarze cielesnym, psychicznym i duchowym. Nie można bowiem tych obszarów traktować rozdzielnie, gdyż nawzajem na siebie wpływają, przenikają się i stanowią o istocie człowieczeństwa.

Podczas jednego kursu zdobędziesz wiedzę i umiejętności z zakresu psychologicznych aspektów radzenia sobie ze stresem, pracy manualnej z ciałem redukującej zmiany w obrębie tkanek, które powstały w wyniku przewlekłego stresu, posiądziesz umiejętności wspomagania organizmu w wielowymiarowy sposób, tak aby wzmocnić pacjenta także poprzez trening ducha i całkowicie od wewnątrz, czyli przez dopasowane odżywianie.

Co nas wyróżnia? Wysoki poziom wiedzy, nowatorskie narzędzia i techniki, doświadczenie w pracy warsztatowej i niegasnący entuzjazm w tym co robimy.

 

INTEGRACYJNA TERAPIA STRESU PRZEWLEKŁEGO -  Ćwiczenia w służbie zdrowia psychicznego

"(NIE)WYCZERPANE ZASOBY"?

Każdy uczestnik drugiego dnia kursu, otrzyma konkretne, zindywidualizowane ćwiczenia tak, aby mógł/mogła zadbać o swoje zasoby psychofizyczne. Oprócz tego otrzyma przed warsztatami e-mailem arkusz ankiety dotyczącej indywidualnych zasobów zdrowia. Opracujemy wraz z grupą dla każdego uczestnika unikalny i optymalny protokół wsparcia zdrowia. Tworząc te karty pokażemy nowe kierunki i dodatkowe możliwości/formy pracy nie tylko z własnym zdrowiem ale również z zasobami pacjenta w pracy nad jego rehabilitacją. Weźmiemy pod uwagę czynniki biopsychospołeczne, uwarunkowania  środowiskowe i inne.

 

Na warsztatach przedstawione, omówione i przećwiczone zostaną techniki aktywnej relaksacji w ruchu (zarówno „zachodnie” jak i „wschodnie”) oraz podstawowe założenia optymalnego dopasowania trybu życia do możliwości organizmu. Opowiemy jak usprawnić codzienne funkcjonowanie, jak zachować swoje zasoby na dalsze lata życia i pracy w zawodzie wymagającym tak wielkiej energii. Jak cieszyć się dobrym zdrowiem i witalnością. Niezwykłe czasy wymagają nie tylko niezwykłej energii ale niezwykle precyzyjnych sposobów jej uporządkowania!

 

Jedną z metod przedstawionych w praktycznej części warsztatu, która wpływa korzystnie na samoregulację centralnego i autonomicznego układu nerwowego jest autorska praktyka oparta na starej tradycji qigong – chińskiej metody samoregulacji ciała, umysłu i emocji poprzez spokojną, skupioną pracę. Nazywana jest „akupunkturą bez igieł”, jest to formą gimnastyki z automasażem. Wykonywany był i jest zarówno przez dawnych i obecnych adeptów kung – fu , taijiquan (czyli Tai – Chi) jak i lekarzy medycyny chińskiej.  Przede wszystkim jednak polecany jest każdemu, kto wieloaspektowo i wszechstronnie podchodzi do praktyk dobrego zdrowia. Na początku praktyka nie wydaje się spektakularna, jednak po pewnym czasie, gdy zwiększa się wrażliwość organizmu, zaczynamy zauważać jak ta aktywność wpływa na ciało i umysł. Program składa się z prostych elementów  wykorzystujących wielopłaszczyznowe ruch kończyn i tułowia, oklepywania dłońmi, rozcierania, opukiwania punktów i pracę z oddechem.  Kolejność ćwiczeń ułożona jest w ten sposób, aby tkanki miękkie rozgrzały się, rozluźniły i jednocześnie wzmocniły, usprawniając wzajemną komunikację i propriocepcję.  Konsekwentne i precyzyjnie prowadzone ćwiczenia powodują równomierne pobudzenie ciała oraz usprawnienie również na drodze odruchów narządowych. Zapobiegają kumulowaniu napięcia w górnych strefach ciała, regulują nadmierne napięcie mięśniowe, emocjonalne i intelektualne.

 

Zapraszamy tych, którzy potrzebują wytchnienia i samoregulacji, a także wszystkich pragnących poszerzać swoją wiedzę!

Prowadząca:

mgr Dorota Rajchert - terapeuta zajęciowy, dyplomowany technik masażysta, nauczyciel autoterapii, historyk sztuki.

Instruktor kreatywnej rehabilitacji i relaksacji poprzez arteterapię i systemy ruchu.

W pracy z pacjentem integruje terapie manualne oparte na założeniach medycyny akademickiej z systemem tradycyjnej i klasycznej medycyny chińskiej. Korzysta z leczniczego działania praktyki Qigong, którego uczy się od 2008 roku u Roberta Mrózka, ćwiczy z pacjentami, dopasowując rodzaj praktyki do stanu klinicznego podopiecznych. Praktykuje leczniczy Qigong w linii nauczania Mistrza Zhang Feng Juna. Należy do Polskiego Związku Wushu i posiada licencję zawodniczą. Ćwiczy w rzeszowskim Klubie Sportowym Nan Bei – Tygrys.

Uczestniczka szkoleń dotyczących wykorzystania terapii manualnej we wspieraniu leczenia zaburzeń o podłożu psychosomatycznym,  (Jakub Stępnik), (Olga Kozińska), Nowej Akupunktury Czaszki Yamamoto (Moshe Becker), akupunktury klasycznej (Leonid Gelman, Cody Dodo), praktycznego zastosowania teorii poliwagalnej Porgesa i innych. Prowadzi w Łańcucie gabinet  „Kreatywne Usprawnianie” : www.dorotarajchert.pl

 

bottom of page