
Integracyjna Terapia Blizn to szkolenie ukazujące różnorodność zaburzeń, które mogą wywoływać blizny i sposoby na eliminacje tychże zaburzeń. Blizna zyskuje po ukończeniu takiego kursu w końcu na zasłużonym znaczeniu w procesie całej terapii. Do tej pory jeszcze niezbyt często terapeuta interesował się w wywiadzie i ustalaniu przebiegu terapii bliznami, a bardzo sporadycznie już tymi mającymi po kilka, –naście, -dziesiąt lat.
W trakcie rozwoju technik terapeutycznych na tkankach miękkich, zwłaszcza na powięziach, zauważono, że blizna może mieć negatywny wpływ nie tylko na miejsce, w którym powstała, ale także na odległe części ciała. I to nie tylko „świeża” blizna może być źródłem problemu, ale też taka, o której już często zapomnieliśmy, że posiadamy. Terapeuci na szczęście coraz częściej stosują co najmniej terapię manualną blizny. Szkolenie ITB daje możliwość poznania większej ilości technik, którymi można blizny „wyregulować”. Pomaga też zrozumieć zależności występujące pomiędzy różnymi układami, tkankami, częściami ciała, które mogą wpływać na pojawianie się dolegliwości niekoniecznie w miejscach gdzie blizny się znajdują. Właśnie z takim podejściem, gdzie blizna zostanie zdiagnozowana nie tylko na poziomie lokalnym, ale też na przykład na poziomie energetycznym, wegetatywnym czy psycho-emocjonalnym może być poddana dobrej, integracyjnej terapii pomagającej osiągnąć tak ważny dla pacjenta cel, czyli po prostu redukcję uciążliwych symptomów.
Integracyjna Terapia Blizn sprawdza się nie tylko wtedy, kiedy pierwotnym powodem zgłoszenia się do terapeuty są właśnie blizny ( powstałe po urazach, po zabiegach operacyjnych, po wykonaniu tatuażu lub piercingu), ale też w przypadkach, kiedy terapia pacjentów- nie tylko z dolegliwościami bólowymi - nie przynosi oczekiwanych efektów przy zastosowaniu metod standardowych.
ITB pomaga także przygotować pacjenta na powstanie blizny w związku z zaplanowanym zabiegiem operacyjnym lub innym powodującym uszkodzenie. Tu skupiamy się przede wszystkim na redukcji faktorów zaburzających proces gojenia ran, ale nie tylko.
Prowadzący:
Katarzyna Młotek, Dorota Rajchert